İranlılar Yemen de 4


 


İRANLILARIN ESVED ENESİYİ ÖLDÜRMEK İÇİN KURDUKLARI ENTRİKALAR


Esved Enesi iranlıların etrikalrından tehlike kokusu almıştı,daha sonra anladı ki bu mevzu çok hassas bir konuya varmıştır. Ceşişi delimi şöyle diyor;Azat,şehrbin bazanın hanımı,Esvedi harcamamız konusunda bize çok yardımcı oldu ve onun yol göstermeri biz sonunda muvaffak kıldı.Delimi diyor;Azada dedim;Esved senin kocanı öldürdü,bütün akrabalrını helak etti,ve hepsini kılıçtan geçirdi ve bütün kadınları perişan etti.Metanetli va gayretli olan Azat şöyle dedi;allaha yeminler olsun ki ben Esved kadar kimseyi kendime düşman bellemem,Esved merhameti olmayan,allahtan hiçbir hak ve özür dilemeyn ve mahrem ve namehrememe inancı olmayan biridir.

Azat şöyle dedi;bana kararınızı söyleyin,bende Esvewdin evinde neler oluyor size söyleyeceğim.

Dilimi şöyle diyor;Azadın yanından ayrıldım ,onun ve benim aramdaki konuşmaları Firuz ve dadviyeye anlatıyordum ki kapıdan biz zat içeri girerek bize yardım eden''gays ibni abdul yegus'' Esvbedin evine davet etti.Gays bir kaç kişiyle beraber gitmelrine rağmen Esvede bir zarar verememişlerdi.

Bu sırada ,gays ve esved arasında konuşmalar geçiyodu ve daha sonra yine gays Firuz ve dadivesh ve dilimin evine gelid ve şimdi esved gelecek ve ne yapmak isityosanız yapın dedi ve evden çıktı ve esved etrafındaki bir grup insanla bizim yaımıza geldi.Evin yakınlarında ikiyüze yakın deve ve inek vardı ve onları kesmeleri için emir verdi.

Esved o sırada bağırarak;Ey Firuz !Acaba doğrumu benimle savaşıp beni öldürmek istediğin?ve dha sonra elinde ki aleti Firuza doğru fırlatarak dedi;senide bu hayvanlar gibi başını bedeninden ayırırım Firuz cevap verdi;Hayır öyle bir şey yok biz asla seninle savaşmak fikrinde dğiliz ve senide öldürmek istimiyoruz,çünkü sen iranlıların damadısın ve Azadın hatrına sana biz zarar vermiyoruz ve dahası sen peygambersin ve dünya ve ahiret senin elindedir.

Esved şöyle dedi;Yemin etmen lazım ki bana karşı ihanet etmeyeceksin ve vefalı olacaksın diye.Firz bir kaç söz dile getirdikten sonra onunla beraber evden çıktılar ve beraber yürüyorlardı ki aniden biri ara bozuculuk yapıyor ve esved de ona yarın Firuzu ve arkadaşlarını öldüreceğim .Firuzun bunların duyduğunu farketti esved.

Delimi diyor;Firuz Esvedin yanından ayrılarak onun hilesini anlattı,gaysı çağırdık ve ona bizim meclisimize şirket etti,bir kez daha Esvedin karısı Azat la görüşme ve ona olan olaylardan haber etme kararı aldık böylece onun aracılığıylada bazı bilgileri alalım.Delimi diyor;ben Azadın yanına gittim ve olanları ona söyledim ve olanlardan haberdar ettim.

Azad şöyle dedi;Esved herzaman kendsinde çok korkuyor ve evde bulunduğu müddetçe bütün bu sarayın etrafı ve geçtiği yollar görevliler tarafında gözetleniyor ve böylece sıradan insanların buraya girmesiimkansızdır,sadece korumasız olduğu tek yer odasıdır ve siz orada onu bulabilir ve öldürebilirsizniz,emin olun ki orada sadece kılıcı ve bir lamba dan başka birşey yoktur.

Delimi diyor;Ben Azadın yanından çıktım ve saraydan dışarı çıkmak istiyordum ki Esved beni Azadın yanından çıktığımı gördü ve çok sinirlendi,sinirinden yüzü kızaran Esved şöyle dedi;Nereden geldin ve sana benim iznim olmadan buraya girmene kim müsade etti?Delimi diyor;Benim başımı öyle bir sıktıki neredeyse ölüyordum.Osırada uzaktan Azad olanları görünce bağırarak onu bırak dedi,Eğer Azat ın bağırmasını duymasaydı beni öldürüyordu.

Azat Esvede dedi;O benim amcamın oğlu beni görmek için buraya gelmişti ondan elleri çek.

esved bunları duyduktan sonra ellerini çekrek beni bıraktı ve ben saraydan çıktım ve arkadaşlarımın yanına gelerek olanları onlara anlattım,bu konuşmayla meşkulduk ki Azat tarafından birisi yanımıza gelerek dedi;Tam zamanı ve siz maksadınıza ulaşabilirsiniz,aldığınız kararı çok çabuk uygulayın.

Firuza dedik;Çok çabuk Azadın yanına git .Acele bir şekilde Azadın yanına gitti ve Azat olayları tamamiyle ona anlattı.Firuz diyor;Esvedin yaşadığı binanın dışından yer altından onun odasına açılan kapıyı açtık ve oraya birkaç kişi koyduk ihtiyaç olursa bu kapıdan girip onu öldürmeleri için .Bunlardan sonra Firuz odaya girdi ve Azadı görmek için gelmiş gibi oturup konuşmaya başladılar.

Firuz ve Azat konuştukları sırada Esved içeriye girdi,gözleri Firuza ilişince çok sinirlendi,Azat Esvedin sinirlendiğini görünce şöyle dedi;O benim akrabalrımdan ve yakınlarımdan.Esved bütün sinirliliğiyle Firuzu odadan dışarıya çıkardı ve onu saraydan dışarıya çekti.Gece olunca Firuz,dadevi,Delimi her üçüde yeraltından Esvedin odasına girip onu öldürme kararını aldılar.

Esvedi öldürme hazırlıklarını herşekilde hazırladıktan sonra ,fikirlerini arkadşlarını ve hemfikirlerine açtılar ve mevzuyu "hemedan ve humeyr "gibi arab kabilelerine haberi gönderdiler.Delimi söylüyor;Biz gece işe koyulduk ve yer altından girerek onun odasına girdik,odanın ortasında çok az ışık veren yanan bir lamba müşahede ediliyordu.

Biz Firuza güveniyorduk çünkü o cesur ,korkusuz ve güçlü biriydi.Firuza dedik;Bak aydınlıkta ne görünüyor?Firuz dışarıya çıktı halbuki muhafızların arasında idi,odaya girdiği esnada horlama sesi geliyordi,belli olduki Esved uykuya dalmış vaziyetteidi,karısı Azat ta odanın köşesinde oturmuştu.Firuz odaya girdiğinde Esved aniden uykudan uyanarak olduğu yerde oturdu ve bağırarak;benimle senin ne işin var?

O sırada eğer firuz dışarıya çıkarsa muhafızlar tarafından öldürüleceğinin ve Azat da helak olacağının farkına varınca aniden odanın tam ortasına gelerek Esvedin üstüne atladı ve onunla ve deve gibi ona hucüm etti başını alrak onu boğdu.Odadan çıkacağı sırada Azat dedi;bunu tam öldüğüne eminmisin ve ruhunu bedeninden çıktığına?

Firuz dedi;evet öldü ve senden ondan kurtuldun.Firuz odadan dışarıya çıkarak olanları bize anlattı bizde yer altında ki yolun başında idik.Odaya girince Esved yalancısının inek gibi feryat ettiğini gördük daha sonra büyük bir bıcakla başını bedeninden ayırdık böylece yemen mıntıkasını onun kirli bedeninden temizlemiş olduk.

Bu esnada odanın etrafında seselr yükselmeye başladı ve görevliler de Esvedin kaldığı odanın etrafına toplandılar ve bağırarak;neoluyor orada?Esvedin karısı Azat;yeni bir durum yok !peygambere vahiy nazil ediliyor!!Ve vahiden dolayı böyle bir duruma geldi.Bununla beraber görevliler odanın etrafından dağıldılar ve bizden tehlikeden kurtulduk.

Muhafızlar dağıldıktan sonra bir kez daha sesilik almısştı odanın fezasını ve biz dört kişi yani-Firuz,Dadviye,ceşiş delimi ve gays-arkadaşları bu olaydan nasıl haberdar edebiliriz düşüncesindeidik.Esvedi öldürdüğümüzü bağırarak ilan edeceğimiz kararına vardık ve bu kararı tan yeri ağramasında gerçekleştirecektik.

Tan yeri ağardıktan sonra karalaştırılan şuarı bağırarak yüksek sesle ilan ettik be bağırmanın sonunda müslümanlar vekafirler toplandılar ve büyük olaydan herkes haberdar oldu.

delimi şöyle diyor;daha sonra bağırarak ezan okumaya başladım"Eşhedü en muhammeden resullullah "ve eyheleh yani esved yalan söylüyordu haksız yere kendini peygamber olarak tanıtmıştı.Bu sırada Esvedin başını halka doğru attım,muhafızların çoğu Esvedin çldüğü müşahede ettikten sonra sarayı talan edip ,ne varsa yağmaladılar,öyleki sarayda ne varsa bir anda tarumar oldu.

Böylece batıl ve yalancı muddei ortadan kalkmıştı.Bundan sonra Sen'a halkına Enesinin taraftarlarından gördüğünüz yerde yakalayın emrini verdik